Pilates

images/joseph_pilates_reformer-1-.jpg

JOSEPH HUBERTUS PILATES (1883 - 1967)

Co je PILATES?

Cvičení Pilates je více než 100 let stará metoda, kterou vyvinul Joseph Hubertus Pilates pocházející z Německa. Jedná se o jedinečný cvičební program, který se soustřeďuje na zpevnění středu těla, odstranění bolestí zad a svalových dysbalancí způsobených sedavým zaměstnáním, stresem či jednostranným sportovním zatížením. Pilates Vám také pomůže k tomu, aby Vaše nohy vypadaly štíhlé a dlouhé, zbaví Vás tukových polštářků, zpevní „choulostivé" partie střední části těla a zlepší celkové držení těla. Určitě budete vypadat vyšší, štíhlejší, získáte víc energie i sebevědomí.

Kolikrát týdně cvičit?

Svaly mají svoji "paměť" a pravidelné cvičení napomáhá rychlejším výsledkům jak v odstranění bolesti zad, tak ve tvarování těla a redukci tělesné hmotnosti. Tukové zásoby se začínají spalovat až po třiceti minutách, hodina je optimální doba jednoho tréninku.

 • minimálně 2-3x týdně pro efekt odstranění bolesti zad a snížení hmotnosti

 

Výhody metody PILATES:

 • aktivuje vnitřní svaly, čímž účinně odstraňuje bolesti zad
 • nezatěžuje kloubní aparát
 • pohybuje se v optimální tepové frekvenci pro spalování tuků
 • tvaruje přirozeně štíhlou postavu
 • odstraňuje svalové dysbalance způsobené např. jednostranným sportem (golf, tenis apod.)
 • vytváří pevný střed těla, což využijeme jak v každodenním životě, tak v profesionálním sportu - Pilates by měl být součástí přípavy každé sportovní disciplíny

 

 

Pro koho je PILATES vhodný?

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, muže i ženy, úplné začátečníky, seniory i sportovce.

Lekce pro začátečníky - vhodné pro klienty bez předchozí znalosti cviků Pilates a pro všechny, kteří se dlouhodobě nevěnují pravidelné pohybové aktivitě

Lekce pro pokročilé - vhodné pro klienty s předchozí znalostí cviků Pilates či aktivní sportovce

Lekce foam roller - klasická lekce Pilates vhodná i pro začátečníky s využítím pěnového válce, více info zde

 

Cvičení je vhodné pro:

 • osoby s bolestmi zad
 • tvarování postavy
 • snížení nadváhy
 • osoby s vysokou nadváhou
 • maminky po porodu
 • seniory
 • sportovce
 • všechny, kteří si chtějí posílit a vytvarovat hezké tělo

 

Pilatesovo proroctví:
Po 10 lekcích pocítíte rozdíl.
Po 20 lekcích uvidíte rozdíl.
Po 30 lekcích budete mít nové tělo.

 

Vyučují:

 

Tomáš

 

Veronika - instruktorka Pilates ( MU Fakulta sportovních studií)

- kurz Reformer 1 instruktor - myPilates Academy ( metodiky Balanced Body)

- workshop REFORMER BASIC/ ADVANCED ( Marsha Kocábová, Petr Šálek) - Sabongui PIlates Academy

Jakub - instruktor TRX

- Naked Warrior - posilování s vlastní váhou (KB5)

 

 

 

 

Trochu historie na závěr:

Joseph Hubertus Pilates se narodil v roce 1880 v malé vesnici poblíž Düsseldorfu a již jako malé dítě trpěl chronickým astmatem, křivicí a dalšími nemocemi, které ho přiměly k vytvoření jedinečného cvičebního systému. Svůj zdravotní stav z počátku zlepšoval různými druhy sportu - šermem, gymnastikou, boxem, potápěním, plaváním nebo lyžováním. Již ve 14 letech si vypracoval takové tělo, že stál modelem ve výuce anatomie.


Pilatesova metoda je inspirována východními i západními filozofiemi, spojuje velice důležitou koncentraci, ekonomické dýchání převzaté z jógy s prvky gymnastiky i dalších forem cvičení. Postupně byla vyvinuta cvičební metoda, která byla, díky důležitosti kontroly pohybu a koncentrace, nazvána contrology (kontrologie).

Jako nadšený sportovec odcestoval Pilates za boxerskou kariérou do Anglie. Na živobytí si vydělával mimo jiné jako instruktor sebeobrany u Scotland Yardu. Po vypuknutí první světové války byl donucen odjet na ostrov Man, kde se dále věnoval rozvíjení této metody. Zde také vznikaly přístroje a pomůcky, které se v různých obměnách využívají dodnes. K rehabilitaci válečných invalidů používal Pilates nemocniční postele, na které připevnil různé pružiny, ručníky a provazy, které pacienty šetrně protahovaly a zároveň posilovaly proti přiměřenému odporu (Reformery).


Po skončení války se Pilates vrátil do Německa, kde ho politické dění přimělo opustit rodnou zemi a roku 1926 doprovodil boxera Maxe Schmelinga do New Yorku. Na lodi do Spojených států se seznámil se svojí pozdější manželkou Clarou, s kterou založil v budově newyorského baletu svoje první pohybové studio. Pilatesova cvičební metoda vzbudila velký zájem v řadách tanečníků, umělců a herců jako např. Marta Graham, Michail Baryšnikov, Kathrine Hepburn a Laurenc Olivier.


První kniha popisující tuto pohybovou metodu nazvaná Your Health vyšla roku 1934. Stěžejní dílo Return to Life Through Contrology vyšlo roku 1945. Zde sám více než šedesátiletý Joseph Pilates prezentuje na fotografiích svých základních 34 cviků.

Joseph Hubertus Pilates zemřel v 86 letech.

 

Prosíme, nekopírujte informace z našich webových stránek.

Bolí vás záda? Cvičte Pilates!

Pilates je cvičební systém, který rovnoměrně posiluje tělo a zlepšuje jeho držení. Důraz je přitom kladen na správné dýchání, koncentraci, kontrolu pohybů, přesnost a plynulost cviků. Cviky se zaměřují na posílení tzv. silného centra (oblast zad, břicha a hýždí).

 

Začínáte s Pilates? Zkuste Pilates Brno

Pokud začínáte s Pilates, jsou pro Vás určeny lekce pro začátečníky, kde se probírají základy techniky Pilates. Stačí si vybrat v rozvrhu lekci, zaregistrovat se zde, lekci si zarezervovat a dostavit se do našeho studia Pilates v Brně. Máte možnost si lekci vyzkoušet a poté se rozhodnout, která zvýhodněná permanentka je pro Vás vhodná. Karimatky a cvičební pomůcky jsou k dispozici. Cvičí se bosky.